„W życiu nie należy się poddawać”. W ramach cyklu „Wiadomości Rudzkie grają po śląsku” rozmowa z Beatą Mańkowską

W ramach cyklu „Wiadomości Rudzkie grają po śląsku” rozmawiamy z Beatą Mańkowską, wokalistką, autorką tekstów, absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach. Debiutancka płyta artystki ukazała się w listopadzie.

– Zacznijmy od długiej listy twoich artystycznych dokonań…
– Od 2001 roku współpracuje z kabaretem Mariana Makuli. Zagrałam w jego dwóch musicalach „Pomsta” i „Elwer Show” oraz kilkudziesięciu koncertach. Od 2004 roku koncertuje i nagrywam z kompozytorem i multiinstrumentalistą, Józefem Skrzekiem. Gościnnie występowałam też z satyrykiem, twórcą Kabaretu pod Egidą – Janem Pietrzakiem. W 2009 roku debiutowałam na scenie Opery Bytomskiej partią księcia Gigi Orlovsky’ego w operetce „Zemsta Nietoperza” Johana Straussa. W lipcu 2010 roku razem z Józefem Skrzekiem i grupą SBB występowałam na koncercie inauguracyjnym IV Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, transmitowanym przez TVP 2.

– Wcześniej znana byłaś tylko z recitali muzyki klasycznej, ale postanowiłaś wejść na śląski rynek z utworami rozrywkowymi, pisząc do nich swoje autorskie teksty. Muzykę i aranżację tworzy dla ciebie Adam Kłos – gitarzysta zespołu Piersi.
– W sierpniu 2015 r. utwór „Spróbujmy jeszcze raz” został Piekarskim Szlagrem Tygodnia w Radiu Piekary. Tego samego roku w telewizji TVS odbyła się premiera pierwszego teledysku pt. „Jesteśmy dla siebie”. W grudniu 2016 r. wystąpiłam na 20-leciu Radia Piekary w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, wykonując w duecie ze Stachem utwór pt. „Puk, puk”, który w lutym 2017 r. otrzymał II miejsce w Plebiscycie na Śląski Szlagier Roku 2016 Radia Fest. Najnowsza premiera teledysku z utworem „plecione dłonie” miała miejsce w lutym 2017 r.

– Można powiedzieć, że płyta jest zwieńczeniem tych sukcesów?
– Dawniej mój cały mój muzyczny świat opierał się na klasyce. Życie jednak jest pełne niespodzianek i pisze własne scenariusze. Otwierają się nowe możliwości oraz pojawiają się zmiany. W moim również zaszły. „Taka właśnie jestem…” to tytuł mojej debiutanckiej płyty, w której zapisałam – jak w pamiętniku – owoce swojej pracy, twórczości oraz życiowych przemyśleń. Wszystkie te chwile pragnęłam uchwycić w swoich tekstach, które pisałam po raz pierwszy, chcąc podzielić się z Państwem swoim optymistycznym spojrzeniem na świat, wielką nadzieją na lepsze jutro, szczerą miłością, a przede wszystkim głęboką wiarą w realizację marzeń, które wydają nam się często nieosiągalne.  Nie należy się w życiu poddawać, a ciężką pracą i zaangażowaniem dążyć do ich spełniania. Szczególne podziękowania należą się tutaj mojemu serdecznemu przyjacielowi Adamowi Kłosowi, który skomponował muzykę na płytę, zajął się również aranżacją oraz masteringiem. Dziękuję mu za cierpliwość i wyrozumiałość. Na płycie znajduje się 12 utworów. Są one bardzo zróżnicowane. Od popu do folku i disco po biesiadę aż do klasyki, która jest bliska mojemu sercu i nie mogło jej zabraknąć. Na płycie znajduje się również jeden utwór twórczości Bogdana Morawca. Jestem mu wdzięczna za to, że na różnych etapach realizacji płyty dzielił się ze mną swoją wiedzą, doświadczeniem i zawsze służył pomocą.

– Na koniec wspomnijmy jeszcze o wyróżnieniu, jakie otrzymałaś w tym roku.
– W sierpniu 2017 r. utwór „Splecione dłonie” znalazł się na liście przebojów Top 20 Hits MTV24.TV oraz na liście Planety Kobiet z nazwiskami największych polskich gwiazd, a także otrzymał nominację w kategorii pop na „Najpopularniejszy przebój lata 2017”. Plebiscyt wspólnie ogłosiły media: MTV24.TV, ATV Warszawa, Planeta Kobiet, One Media Group oraz Radio DHT z Kanady.  21 września ogłoszono wyniki, gdzie Złotą Nutę przyznano trzem wokalistkom. Otrzymałam ją ja, Kayah oraz Anna Wyszkoni. Było to dla mnie wielkim zaskoczeniem, a jednocześnie ogromną niespodzianką. Ta nagroda to dla mnie ogromne wyróżnienie i przede wszystkim mobilizacja do dalszej pracy.

 

http://wiadomoscirudzkie.pl/wiadomosci/rozrywka-i-kultura/w-zyciu-nie-nalezy-sie-poddawac,8463

Beata Mańkowska
E-mail: bmankowska@gmail.com Telefon: 510 143 484